Článok- Ako napísať životopis v Angličtine

Dátum: 16.5.2014
Návod, tipy a triky pri písaní životopisu podľa štandardov Európskej únie v Angličtine

V prípade, že si hľadáte prácu, pojem CV (Curriculum Vitae), teda životopis sa pre Vás stane pravidelne skloňovaným termínom. Ak si hľadáte prácu v anglicky hovoriacich krajinách, CV, resp. Resumé napísané v Slovenčine vám určite stačiť nebude. Preto sme sa rozhodli, uviesť Vás do tejto problematiky a pomôcť Vám napísať si prvotriedny životopis podľa štandardov Európskej únie.

Dôležitosť správne napísaného životopisu je nesporná. Forma tohto dokumentu prešla v posledných desaťročiach značným vývojom. Kým ešte v osemdesiatych rokoch bolo zvykom písať životopis formou slohu, ktorý obsahoval množstvo osobných údajov, dnešné životopisy sú oveľa stručnejšie, výstižnejšie, prehľadnejšie a množstvo osobných údajov je obmedzené na minimum.

Životopis by mal obsahovať najmä všetky relevantné informácie ohľadom vzdelania a pracovných skúseností kandidáta. V sprievodnom, resp. motivačnom liste neskôr podporíte argumentmi vecné údaje spomenuté v životopise. Samozrejme, je treba sa vyvarovať akýchkoľvek gramatických chýb, či preklepov.

Je výhodou mať napísaný životopis podľa štandardov Európskej únie, nakoľko táto forma je široko akceptovaná. Základným znakom takéhoto CV je organizácia informácií do dvoch stĺpcov, pričom ľavý stĺpec indikuje, o akú informáciu sa jedná a samotná informácia je uvedená v pravom stĺpci. Napríklad:

Meno             |      Jožko Mrkvička

Všeobecne sa odporúča do životopisu vložiť svoju fotografiu. Úplne stačí portrét, no je dôležité, aby sa jednalo o profesionálnu fotografiu s jednofarebným pozadím, na ktorej ste primerane oblečený (u mužov sako, kravata, prípadne len košeľa a kravata; dámy môžu voliť business šaty, kostým, či blúzku). Absolútne nevhodné sú fotografie, na ktorých ste „vystrihnutý“ zo spoločnej fotky, alebo sú v pozadí iné osoby, či objekty. Ideálne je nechať sa odfotiť profesionálom, v krajnom prípade poproste niekoho, aby Vás odfotil tak, že za Vami bude len biela stena. Rovnako nezabudnite životopis vhodne pomenovať, napríklad „CV Jožko Mrkvička“.

Keď ste si už napísali životopis a správne ho pomenovali, nespoliehajte sa na to, že je to univerzálny dokument, ktorý teraz môžete použiť pri uchádzaní sa o akékoľvek zamestnanie. Vždy je dobré životopis prispôsobiť pozícii, o ktorú sa práve uchádzate. Samozrejme nemáme na mysli pozmeňovanie údajov, ale skôr vyzdvihnutie tých Vašich skúseností či vlastností, ktoré sú pre danú pozíciu relevantné. Ak ste napríklad v minulosti pracovali ako recepčná v hoteli a teraz sa uchádzate o prácu letušky, určite vyzdvihnite svoju orientáciu na zákazníka a komunikačné schopnosti.

Na záver pár tipov, na ktoré treba pamätať:

  • v Angličtine píšeme najprv číslo domu, potom názov ulice

  • treba dávať pozor na formát dátumu v Angličtine

  • pri uvádzaní pracovných skúseností a dosiahnutého vzdelania, vždy postupujte od najvyššie dosiahnutého vzdelania ku najnižšiemu stupňu vzdelania, od súčasnej (resp. ostatnej práce) po tú najdávnejšiu prácu

Pre lepšiu predstavu pripájame layout, ako by mal správne spracovaný životopis vyzerať. Želáme Vám veľa úspechov!

cv-1.png (PNG 51,7 kB)
cv-2.png (PNG 30,3 kB)
 

Novinky

18.3.2015

Terminologické slovníky pre Vašu firmu

Zadávate realizáciu prekladov vo Vašej firme Vašim zamestnancom pretože sa obávate, že externý prekladateľ nepozná Vaše firemné špecifické technické výrazy? Existuje aj iné riešenie...
13.2.2015

Špecialisti na technické preklady

Hľadáte kvalitný technický preklad?
16.10.2014

Zmena prevádzkovej doby

POZOR ! Od januára 2015 sa mení naša prevádzková doba.
14.7.2014

Jazyková globalizácia na internete

Podľa posledných prieskumov UNESCO, 80% všetkého obsahu na internete je v 10 svetových jazykoch.

viac